Jezioro Polnickie (Kątki)

  • Mapa batymetryczna

    Mapa batymetryczna

Położone jest niespełna 8 km na północ od Człuchowa, użytkowane przez Polski Związek Wędkarski w Człuchowie. Niespełna kilka kilometrów od jeziora znajduje się niewielka miejscowość Polnica od której to jezioro przyjęło swoją nazwę. Jezioro to przez wędkarzy jest potocznie nazywane „Kątkami”, a to z racji bezpośredniego sąsiedztwa Leśnictwa Kątki.

Jest to 8 ha zbiornik, z urozmaiconą linią brzegową, ciekawą roślinnością wodną i czystą wodą o kolorze brunatnym. Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasem, z dala od głównych dróg. Powoduje to, że połów ryb nad tym jeziorem to prawdziwy wypoczynek.
Średnia głębokość jeziora to 2-3 metry. Na dnie zbiornika zalega dużo osadów dennych o wysokiej miąższości dochodzącej niekiedy do 5m.

W jeziorze tym naturalnie występuje liczna populacja lina, szczupaka i leszcza. Wszystkie te gatunki osiągają pokaźne rozmiary. Złowione szczupaki przekraczają nawet 10 kg. Występuje również sum jeziorowy.
Jezioro jest systematycznie zarybiane przez PZW. Poza naturalnymi gatunkami występuje tu liczna populacja karpia. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że kilka lat temu zarybiono jezioro Polnickie typowo rzecznym gatunkiem – jaziem. Jaź zaaklimatyzował się doskonale w tym chłodnym jeziorze. Jest już poławiany przez spiningujących wędkarzy, na niewielkie sztuczne przynęty.