START  |  GALERIA  |  KONTAKT  |  LINKI 


Sonda
Jaką metodę połowu stosujesz najczęściej?

Spinningowa
Spławikowa
Muchowa
Pickerowa
Inna gruntowa


Informacje
  • UMW Olsztyn
Wybrane z galerii

buszewo
Jezioro Buszewo
Nasza młodzież
Młodzieżowa Szkółka w akcji
Patrol SSR
Szef SSR na patrolu
Podlodowe 2009
Zawody Podlodowe luty 2009

SponsorzyPH HobbyPrint Vision


Niezwykły połów

Dodano: 26.03.2015

Rybacy z Gospodarstwa Rybackiego JA-WA odnotowali niecodzienny połów. W dniu 25 marca br. na jez. Szczytno wyłowili kraba. O swoim niecodziennym połowie powiadomili Prezesa Koła PZW w Człuchowie. To rzeczywiście niecodzienny gość w wodach naszego regionu. Jest to gatunek o nazwie krab wełnistoręki (wełnistoszczypcy). Pochodzi z Azji, a w Europie pojawił się na początki XX wieku, a w Polsce po raz pierwszy stwierdzony w 1928 roku. W Polsce spotykany w wodach Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego, oraz sporadycznie w innych wodach.

krab1

krab2

Z mojej wiedzy wynika, że na naszym terenie ten przypadek jest stwierdzony po raz pierwszy. Mógł przywędrować do jeziora Szczytno poprzez rzekę Brdę z Zalewu Wislanego, lub został wpuszczony wraz z materiałem zarybieniowym. I wcale nie jest to doby sygnał. Kraby wełnistorękie wypierają rodzime raki, niszczy ikrę i narybek rodzimych ryb, a drążąc w brzegach swoje nory powodują nich niszczenie i osuwanie.

krab4

Nie mniej jednak to ciekawe odkrycie. Kraby żywią się ślimakami, ikrą ryb, larwami owadów, roślinami i rybami. Rosną i lnieją przez całe życie. Oddychają jak większość organizmów wodnych przy pomocy skrzel. Lądowe wędrówki odbywają dzięki możliwości magazynowania wody w komorze skrzelowej. Długość korpusu dochodzi do 10 cm, a rozpiętość wraz z odnóżami dochodzi do ok. 40 cm. To największy skorupiak żyjący w Polsce. Próby kontroli ich rozwoju nie przyniosły dotychczas efektów. Uznany został za gatunek niepożądany. Miejmy nadzieję, że to jednostkowe znalezisko.

krab3

O fakcie stwierdzającym wystepowanie gatunku w jez. Szczytno powiadomiłem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Marurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Gdańskiego. Odkryty egzemplarz w stanie żywym został udomowiony.

Karol Dziemiańczyk


Copyright © 2009-2014 PZW Człuchów. Designed by Maciej Wdowczyk
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczości od 1024x768 pikseli. Zalecane przeglądarki: IE 7.0 lub wyższa, FF 3.0 lub wyższa.
Analiza oglądalniści: odwiedzin