START  |  GALERIA  |  KONTAKT  |  LINKI 


Wybrane z galerii

Jeziorna
W oczekiwaniu na taaaaką rybę
patrol ssr
Te ryby wróciły do wody
zarybianie
Zarybianie sumem jeziorowym
Dzień Dziecka
Zawody z okzaji Dnia Dziecka

SponsorzyPrint Vision

Walka z przyduchą

Przyducha zimowa jest wynikiem ograniczonej produkcji tlenu przez roślinność wodną i rozkładu resztek substancji organicznych.
Gruba warstwa śniegu leżąca na pokrywie lodowej skutecznie odcina dopływ światła do wody i minimalizuje proces fotosyntezy. Warstwa lodu uniemożliwia wymianę gazową między wodą a powietrzem. Brak dopływu świeżej wody, brak doprowadzalnika lub jego zamarznięcie przyspiesza spadek ilości tlenu.

Co zrobić aby zminimalizować skutki przyduchy?

  • Jesienią udrożnić dopływy i odpływy ze zbiorników.
  • Ograniczyć roślinność twardą na zbiorniku wykaszając i usuwając resztki z akwenu.
  • Po intensywnych opadach śniegu odgarnąć śnieg z powierzchni zbiornika pasami szerokości 2 do 3 m aby światło docierało do zbiornika.
  • Wykuć kilka przerębli na dopływie, odpływie i na środku zbiornika.

Robimy to w celu kontroli zachowania ryb i możliwości poboru wody do analizy zawartości tlenu. W przypadku braku tlenu ryby gromadzą się przy powierzchni wody w otworach. Konieczny jest regularny pomiar zawartości tlenu w wodzie mierzony za pomocą specjalnych zestawów lub sond tlenowych.

odsniezanie

odsniezanie

W przypadku braku tlenu jedynym sensownym rozwiązaniem jest wprowadzenie tlenu pod warstwę lodu. Jest to metoda bardzo droga i kłopotliwa, ale jedyna w miarę skuteczna. W tym celu do wykutych przerębli wprowadzamy wąż tlenowy z końcówką zaopatrzoną w specjalny dyfuzor i poprzez wąż zadajemy tlen z butli do przerębli.

Inną, mniej skuteczną i nieco ryzykowną metodą jest przepompowywanie wody z jednej przerębli do innych za pomocą pompy wodnej. Stosując tą metodę należy zwracać uwagę na to aby ssak pompy był płytko zanurzony w wodzie i aby nie naruszyć osadów dennych.

Laureaci

Przyjęte do tej pory powszechne metody wykuwania przerębli i umieszczania w nich słomy i trzciny nie są skuteczne.

Na przyduchy narażone są najczęściej niewielkie zbiorniki wodne (szczególnie bezodpływowe) zawierające mało rozpuszczonego tlenu. W naszym przypadku to głownie jez. Buszewo i jez. Miejskie Małe.

Wszelkie niepokojące spostrzeżenia prosimy zgłaszać niezwłocznie telefonicznie do Zarządu Koła !!!Copyright © 2009 PZW Człuchów. Designed by Maciej Wdowczyk
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczości od 1024x768 pikseli. Zalecane przeglądarki: IE 7.0 lub wyższa, FF 3.0 lub wyższa.
Analiza oglądalniści: odwiedzin